Skip to content

Glide wax, compared

Glide wax fills the microscopic structure of a base so that water cannot hold it back, and the number that decides which wax to buy is printed on the packet: the temperature band. Two of the six waxes here print one — a race red for −4 °C to +4 °C, a base wax for 0 °C to −20 °C — and the other four are sold as universal, covering the middle of the range at the cost of the ends. Snow temperature, not air temperature, is what the band refers to, and a wax used far outside it either drags or wears off in an hour. The application splits the shelf in two. A hot wax is ironed in, scraped and brushed: it lasts several days of skiing and takes twenty minutes and a workbench. A liquid or spray wax wipes on in two minutes and lasts a day or less — the corpus shows 250 ml sprays and rub-on blocks at the same price as a 120 g bar. Neither is a lesser product; they answer different questions. The formulation is the third thing, and it has changed: fluorinated waxes are restricted in competition and withdrawn from much of the market, and what is on this shelf now is hydrocarbon and fluor-free. This page reports what each maker states about its own formulation. The last figure is the one that makes comparison possible: the price per hundred grams, because 80 g, 100 ml, 120 g, 180 g, 200 g and 250 ml packs sit side by side on this shelf. We compare temperature band, application, formulation, pack weight, price per 100 g and discipline.

Every accessory here, figure by figure

  1. Swift Glide 250 ml ski wax spray bottle

    Swift Glide Ski Wax Spray 250 ml

    A spray that needs no iron and no bench, at about a fifth the price per hundred of the dearest wax here.

    Temperature band
    Not published; stated universal for icy, powder and spring snow
    Application
    Spray on, no waxing kit or iron needed
    Formulation
    Stated natural and environmentally friendly ingredients; no composition published
    Pack weight
    250 ml
    Price per 100 g
    About 5.20 € per 100 ml, calculated from the German price of 12.99 € at the time of reading
    Discipline
    Alpine and cross-country; also stated for climbing skins
    Amazon reference
    B09M74XDYG (one reference across 6 Amazon marketplaces)
    EAN
    4065164006776
    • The cheapest on this shelf per hundred, at about 5.20 € per 100 ml against 40.61 € for the dearest
    • No iron, no scraper, no bench: the family page above calls that a different question, not a lesser product
    • No temperature band at all, on the shelf where the band is the deciding figure

    Best for: A ski bag rather than a workshop — the wax that goes to the hill

    ≈ £13 / €13
    Check price on Amazon
  2. Holmenkol Skiwax Fluid 100 ml bottle

    Holmenkol Skiwax Fluid, 100 ml

    A biodegradable liquid wax in a recyclable bottle, sold for every snow type and every temperature.

    Temperature band
    Not published; stated for all snow types and temperatures
    Application
    Liquid, stated quick and simple
    Formulation
    Biodegradable liquid wax, described as Bio-Easy-Wax
    Pack weight
    100 ml
    Price per 100 g
    About 15.90 € per 100 ml, calculated from the German price of 15.90 € at the time of reading
    Discipline
    Not published; stated for all bases
    Amazon reference
    B07TLZQ78N (one reference across 5 Amazon marketplaces)
    EAN
    4250081640244
    • Biodegradable, stated, and in a recyclable container — the only listing here that addresses the packaging
    • A liquid, so no iron and no scraping
    • Three times the per-hundred cost of the spray on this shelf, for the same kind of application

    Best for: Someone who wants a liquid and cares what happens to the bottle

    ≈ €16
    Check price on Amazon
  3. TOKO All-in-One universal hot wax, 120 g, in a case

    TOKO All-in-One Universal, 120 g

    A fluorine-free universal hot wax in a resealable case — the one bar here that also argues for summer storage.

    Temperature band
    Not published; stated for all snow types and all temperatures
    Application
    Hot wax, ironed in
    Formulation
    Fluorine-free
    Pack weight
    120 g
    Price per 100 g
    About 13.33 € per 100 g, calculated from the German price of 16.00 € at the time of reading
    Discipline
    Alpine, cross-country and snowboard
    Amazon reference
    B07YN1JM8X (one reference across 6 Amazon marketplaces)
    EAN
    4250423603821
    • Fluorine-free, stated plainly — which is what the market has moved to and what competition rules require
    • A resealable case, so a part-used bar does not collect grit in a drawer
    • No temperature band, on the shelf’s deciding figure

    Best for: One bar for the whole season, ironed in every few days

    ≈ $18 / £20 / €16
    Check price on Amazon
  4. RiSki Base Wax universal, 200 g, yellow block

    RiSki Base Wax Alpin universal, 200 g

    A base wax with both numbers a hot wax needs: the snow range it covers and the temperature to iron it at.

    Temperature band
    0 °C to −20 °C
    Application
    Hot wax; iron at about 130 °C, brushed out with a nylon brush
    Formulation
    Base wax; the composition is not published
    Pack weight
    200 g
    Price per 100 g
    About 9.48 € per 100 g, calculated from the German price of 18.95 € at the time of reading
    Discipline
    Alpine; stated for recreational skiers and training
    Amazon reference
    B0CPYB1J6Z (one reference across 5 Amazon marketplaces)
    EAN
    4260327264745
    • Publishes both figures that matter on a hot wax: the band, 0 to −20 °C, and the iron temperature, about 130 °C
    • The largest pack on this shelf sold by mass — 200 g — and the second cheapest per hundred grams
    • A base wax rather than a finishing wax; the listing says so in its own name and does not explain the difference

    Best for: A season of recreational skiing and training, from a single 200 g block

    ≈ €19
    Check price on Amazon
  5. Vola Bases Spéciales Graphite LMach ski wax, 80 g

    Vola Bases Spéciales Graphite LMach, 80 g

    The dearest wax here per hundred grams, and the listing publishes nothing at all about it.

    Temperature band
    Not published; the title says warm snow
    Application
    Not published
    Formulation
    Graphite, from the product name
    Pack weight
    80 g
    Price per 100 g
    About 40.61 € per 100 g, calculated from the German price of 32.49 € at the time of reading
    Discipline
    Not published
    Amazon reference
    B0C2H1VXRH (one reference across 5 Amazon marketplaces)
    EAN
    3556142241568
    • Graphite is named, which is a real formulation rather than a marketing word
    • Sold specifically for warm snow, which narrows what it is for
    • No characteristics published at all

    Best for: A racer who already knows what a graphite base wax is for

    ≈ £26 / €27
    Check price on Amazon
  6. Swix High Speed HS 8 Red race wax block, 180 g

    Swix High Speed HS 8 RED, 180 g

    A race wax with a real temperature band — and five bullet points that all repeat it.

    Temperature band
    −4 °C to +4 °C snow temperature
    Application
    Hot wax; the iron temperature is not published
    Formulation
    Fluorine-free and stated 100 % biodegradable
    Pack weight
    180 g
    Price per 100 g
    About 25.82 € per 100 g, calculated from the German price of 46.48 € at the time of reading
    Discipline
    Skating and alpine skiing; stated for training and racing
    Amazon reference
    B08GQFB1RQ (one reference across 6 Amazon marketplaces)
    EAN
    7045952543246
    • A published snow-temperature band — −4 °C to +4 °C — which four of the six waxes here do not give
    • Fluorine-free and stated 100 % biodegradable, which is both the rule change and the marketing of this shelf
    • All five bullet points repeat the same sentence about −4 °C to +4 °C

    Best for: Spring racing and wet snow, where a cold wax drags

    ≈ $65 / €46
    Check price on Amazon

This category at a glance

  • Most affordable here: Swift Glide Ski Wax Spray 250 ml, at 13 €.
  • Highest Amazon reference in this category: Swift Glide Ski Wax Spray 250 ml (B09M74XDYG (one reference across 6 Amazon marketplaces)).

Every model compared

Only the specifications at least four models out of five state. A column that is more empty than full compares nothing.

ModelPriceAmazon referenceApplicationDisciplineFormulation
Swift Glide Ski Wax Spray 250 ml13 €B09M74XDYG (one reference across 6 Amazon marketplaces)Spray on, no waxing kit or iron neededAlpine and cross-country; also stated for climbing skinsStated natural and environmentally friendly ingredients; no composition published
Holmenkol 425008164024416 €B07TLZQ78N (one reference across 5 Amazon marketplaces)Liquid, stated quick and simpleNot published; stated for all basesBiodegradable liquid wax, described as Bio-Easy-Wax
TOKO 550200818 €B07YN1JM8X (one reference across 6 Amazon marketplaces)Hot wax, ironed inAlpine, cross-country and snowboardFluorine-free
RiSki 6615.ug19 €B0CPYB1J6Z (one reference across 5 Amazon marketplaces)Hot wax; iron at about 130 °C, brushed out with a nylon brushAlpine; stated for recreational skiers and trainingBase wax; the composition is not published
Vola 22415626 €B0C2H1VXRH (one reference across 5 Amazon marketplaces)Not publishedNot publishedGraphite, from the product name
Swix HS08-1865 €B08GQFB1RQ (one reference across 6 Amazon marketplaces)Hot wax; the iron temperature is not publishedSkating and alpine skiing; stated for training and racingFluorine-free and stated 100 % biodegradable

What each budget buys here

Lower range

13 – 16 €

2 models

Holmenkol 4250081640244

Mid range

18 – 19 €

2 models

RiSki 6615.ug

Upper range

26 – 65 €

2 models

Swix HS08-18

Sources and method

Specifications: manufacturer sheets and Amazon product pages. Prices and availability: Keepa. No product on this site has been physically tested.

Most recent revision in this category: September 28, 2026.

How we assess products

The live figure beside a product went and asked the shop for it the moment this page opened; any amount written into the text has not moved since the sentence was drafted, and it is the first of the two that counts.