Skip to content

Vola Bases Spéciales Graphite LMach, 80 g

The dearest wax here per hundred grams, and the listing publishes nothing at all about it.

Vola Bases Spéciales Graphite LMach ski wax, 80 g

Vola Bases Spéciales Graphite LMach, 80 g

The dearest wax here per hundred grams, and the listing publishes nothing at all about it.

Temperature band
Not published; the title says warm snow
Application
Not published
Formulation
Graphite, from the product name
Pack weight
80 g
Price per 100 g
About 40.61 € per 100 g, calculated from the German price of 32.49 € at the time of reading
Discipline
Not published
Amazon reference
B0C2H1VXRH (one reference across 5 Amazon marketplaces)
EAN
3556142241568
  • Graphite is named, which is a real formulation rather than a marketing word
  • Sold specifically for warm snow, which narrows what it is for
  • No characteristics published at all

Best for: A racer who already knows what a graphite base wax is for

≈ £26 / €27
Check price on Amazon

Specifications

Temperature band
Not published; the title says warm snow
Application
Not published
Formulation
Graphite, from the product name
Pack weight
80 g
Price per 100 g
About 40.61 € per 100 g, calculated from the German price of 32.49 € at the time of reading
Discipline
Not published
Amazon reference
B0C2H1VXRH (one reference across 5 Amazon marketplaces)
EAN
3556142241568

The listing

No characteristics are published.

What the title gives

Vola Skiwachs für warmen Schnee — Bases Spéciales Graphite LMach — 80 g.

Wax for warm snow. Graphite. 80 g. A French product name, untranslated, on a German store.

The arithmetic

32.49 € for 80 g in Germany — about 40.61 € per 100 g.

On this shelf:

  • about 5.20 € per 100 ml — Swift Glide spray
  • about 9.48 € per 100 g — RiSki base wax
  • about 13.33 € per 100 g — TOKO universal
  • about 15.90 € per 100 ml — Holmenkol fluid
  • about 25.82 € per 100 g — Swix race wax
  • about 40.61 € per 100 g — this one

The family page above says the per-hundred figure is what makes comparison possible on a shelf of 80, 120, 180 and 200 g packs. This is why.

What is missing

Everything except the pack size and the two words in the title. No band, no application, no iron temperature, no discipline.

The price across five stores

26.49 in Britain. 26.99 in Spain. 27.99 in France. 30.11 in Italy. 32.49 in Germany. The American store does not carry it.

Availability

One check, 27 € at the bottom and 32 € at the top, across the German, French, Italian and Spanish Amazon shops.

Outside the euro, the British Amazon shop sells it in its own currency, and the range above is kept clear of that.

An empty answer from the American Amazon shop: the buy button there opens a search instead of a blank page.

Figures pulled from Keepa the day this page was last revised. Stock and prices move without notice.

Prices quoted in this text were read on 28 September 2026. The live price is at the top of the page.

All glide wax